Przygotujcie się na niezapomnianą podróż wokół jeziora Mamry, która mimo swojej długości ponad 50 km, nie wymaga wysiłku i jest dostępna dla każdego. Czeka nas dziewicza przyroda rezerwatu przyrody Wyspy na Jeziorze Mamry i Kisajno, turystyczne miejscowości i zabytki, które odkryją przed nami swoje historyczne oblicze.

Najlepiej rozpocząć naszą trasę w malowniczym Węgorzewie, gdzie na samym początku czeka na nas Kanał Młyński i skansen nad rzeką Węgorapą. Kierując się w stronę Sztynortu, warto zrobić chwilową przerwę we wsi Ogonki, gdzie znajduje się schron z okresu II wojny światowej. Po dotarciu do Sztynortu, naszą uwagę przyciągnie największy port jachtowy na Mazurach oraz zespół pałacowo-parkowy rodu Lehndorffów z XVII wieku.

Warto również zatrzymać się na chwilę, zjeść świeżą rybę i odpocząć, ponieważ dalsza część trasy będzie nieco bardziej wymagająca. Kontynuując podróż tropem historii, w Mamerkach natkniemy się na schrony dawnej Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych. Dla odważnych, którzy nie boją się wysokości, polecamy wspiąć się na stalową wieżę widokową, która ma ponad 40 metrów wysokości. Zapierający dech w piersiach widok nagrodzi nas za wzniesienie się na jej szczyt.

Niemal pod sam koniec trasy czeka nas niezwykła atrakcja, której nie można przegapić. Kanał Mazurski to niedokończony projekt hydrotechniczny, który miał połączyć mazurskie jeziora z Bałtykiem. Nasza wycieczka będzie prowadzić wzdłuż kanału, malowniczą leśną ścieżką. Jeśli jeszcze mamy trochę energii, warto zrobić odchylenie od głównej trasy i odwiedzić Puszczę Borecką, aby zobaczyć największe ssaki Europy – żubry.

Podróż wokół jeziora Mamry to nie tylko odkrywanie uroków natury, ale również zgłębianie historii i kultury regionu. Bądźcie gotowi na fascynujące przygody i niezapomniane wrażenia, które czekają na Was na tej wyjątkowej trasie po Mazurach.