Dzień 1

Kanał Łuczański i Most Obrotowy

Kanał łączący jeziora Niegocin i Kisajno to jedna z najważniejszych dróg wodnych na Mazurach. Liczący 2 kilometry kanał został wybudowany w drugiej połowie XVIII w. i jest otoczony piękną promenadą, która stanowi doskonałe miejsce na spacer. Największym jednak atutem tego miejsca jest zabytkowy most, który co jakiś czas otwiera się, by umożliwić przepłynięcie jachtom, łodziom i statkom wycieczkowym. Co ciekawe, most ten nie podnosi się, ale obracaa całość napędzana jest wyłącznie siłą ludzkich mięśni.

Twierdza Boyen

Spacerując po Giżycku warto odwiedzić potężną pruską fortecę z XIX wieku, która znajduje się zaledwie 10 minut od Mostu Obrotowego. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zespołów dawnych fortyfikacji w Polsce. Fort zajmuje powierzchnię niemal 1 km2, a do jego budowy wykorzystano ponad 15 mln cegieł. W czasach swojej świetności mogło tu stacjonować nawet 3 tys. żołnierzy.

Dzień 2

Jezioro Kisajno

Kisajno to jezioro, które znajduje się nieco dalej od centrum Giżycka. Jest to drugie co do wielkości jezioro w Polsce i jedna z sześciu wydzielonych części jeziora Mamry. Jest to miejsce, które cieszy się popularnością wśród żeglarzy i filmowców, gdyż to właśnie tutaj Roman Polański kręcił swój legendarny film “Nóż w wodzie”. Kisajno charakteryzuje się wyjątkowo urozmaiconą linią brzegową oraz licznymi wyspami, które objęte ścisłą ochroną.

Most Sztynorcki

Jeśli chcecie zobaczyć jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Mazurach, wybierzcie się w kierunku Węgorzewa drogą nr 63. Po przejechaniu paru kilometrów w Pozezdrzu skręćcie w lewo i po chwili dotrzecie do Mostu Sztynorckiego. Jest to najdłuższa przeprawa drogowa w regionie, licząca sobie 128 m. Most przecina przewężenie łączące jeziora Dargin i Kirsajty, części kompleksu jeziora Mamry.

Wilczy Szaniec

Wizyta w głównej wojennej kwaterze Adolfa Hitlera to niezapomniane doświadczenie. To właśnie tutaj, w baraku narad, zapadały kluczowe decyzje dotyczące losów II wojny światowej. Jest to wstrząsające świadectwo potęgi hitlerowskich Niemiec, a zarazem niezwykły symbol ich ostatecznego upadku. Sam Hitler spędził tu łącznie 800 dni. 20 lipca 1944 r. grupa spiskowców pod wodzą płk. Clausa von Stauffenberga zorganizowała zamach na jego życie, który można dziś oglądać w postaci drobiazgowej rekonstrukcji.

Dzień 3

Mikołajki


Po przyjeździe do Mikołajek warto odwiedzić promenadę nad brzegiem Jeziora Mikołajskiego. Jest to miejsce, które tętni życiem przez cały sezon. Można tu zobaczyć statki wycieczkowe, występy artystyczne, a także skorzystać z licznych barów, restauracji, smażalni i budek z lodami. Promenada jest doskonałym miejscem na spacer, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.