Jezioro Stręgiel, malowniczo położone w gminie Węgorzewo w województwie warmińsko-mazurskim, jest jednym z tych akwenów, które przyciągają swoim naturalnym pięknem, czystością wód oraz urozmaiconą linią brzegową.

Charakterystyka:

O rozciągającej się na powierzchni 409 ha tafli wody można powiedzieć, że jest wręcz stworzona do żeglugi i wędkowania. Jej długość wynosi 3,7 km, szerokość 1,8 km, natomiast głębokość dochodzi do 12,5 m. W południowo-wschodniej części Stręgiel połączony jest z mniejszym jeziorem Stręgielek. Na jeziorze, w pobliżu jego południowego brzegu, wyróżnia się wyspa o powierzchni 3 ha – idealna do biwaków czy pikników. Wsia Stręgiel zdobi wschodni kraniec jeziora, podczas gdy Ogonki położone są na zachodzie.

Przyroda:

Jezioro Stręgiel może poszczycić się wyjątkową czystością wody. Dzięki temu jest idealnym miejscem dla różnych gatunków zwierząt wodnych. Miłośnicy wędkowania będą zadowoleni ze spotkania z takimi rybami jak: leszcz, sandacz, okoń, szczupak czy lin. Malownicze brzegi jeziora są również miejscem, gdzie kwitnie tatarak, a pas grążeli jest niewidoczny.