Jezioro Mamry, położone w malowniczej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich (Pojezierze Mazurskie), to jeden z największych i najgłębszych zbiorników wodnych w Polsce. Jego powierzchnia, licząca 10450 ha w składzie zespołu jezior Mamr i 2504,4 ha tzw. Mamry właściwe, czyni je miejscem wyjątkowym zarówno dla miłośników żeglarstwa, jak i wędkarstwa.

Charakterystyka jeziora

Mamry charakteryzują się imponującą głębokością. Maksymalnie sięga ona aż 43,8 m, zaś średnia głębokość wynosi 11,7 m. Zbiornik ten położony jest na wysokości 116,2 m n.p.m. i jest doskonale dostępny dla turystów oraz miłośników sportów wodnych. Jezioro Mamry stanowi część ważnego szlaku żeglugowego prowadzącego z Giżycka do Węgorzewa.

Podwodne bogactwa

Wody jeziora kryją w sobie bogactwo rybne, które przyciąga wędkarzy z całej Polski. Wśród gatunków, jakie można tu spotkać, są m.in. wzdręga, sum, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, szczupak i węgorz. Dla miłośników wędkarstwa typu sielawowego, jezioro Mamry to prawdziwa gratka. Zarządzaniem tym akwenem zajmuje się Polski Związek Wędkarski Zarząd Główny. Wszelkie pytania odnośnie połowu i pozwolenia można kierować bezpośrednio na stronę PZW.

Atrakcje turystyczne

Jezioro Mamry i jego okolice oferują wiele atrakcji turystycznych. W Mamerkach, położonych od zachodniej strony jeziora, znajduje się wyjątkowe muzeum. Kompleks 30 niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej to jedno z najlepiej zachowanych miejsc tego typu w Polsce. Turystów przyciąga tam również replika Bursztynowej Komnaty oraz wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękną panoramę jeziora.

Nieopodal, w Kamionku Wielkim, miłośnicy tradycji rękodzieła mogą odwiedzić garncarnię i spróbować swoich sił w wyrabianiu ceramiki. To doskonałe miejsce dla rodzin, a także dla większych grup turystycznych.