Jezioro Dobskie to wyjątkowe miejsce na mapie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Ten malowniczy zbiornik wodny, otoczony niewysokimi morenowymi wzniesieniami o łagodnych stokach, stanowi idealny punkt wypadowy dla miłośników przyrody, żeglarstwa i historii.

Charakterystyka zbiornika

Usytuowane na wysokości 116,2 m n.p.m., zgodnie z danymi WIOŚ z 2001 roku, jezioro Dobskie rozpościera się na powierzchni 1776 ha. Jego maksymalna głębokość wynosi 22,5 m, a średnia głębokość to 7,8 m. Dzięki temu, że jezioro jest otoczone łagodnymi stokami, dostęp do niego jest dość dobry, co ułatwia korzystanie z jego atrakcji.

Życie pod wodą

W wodach Jeziora Dobskiego żyje wiele gatunków ryb. Między innymi możemy tu spotkać wzdręgę, płocie, okonie, liny, leszcze, krąpie, karasie, szczupaki oraz węgorze. Dzięki temu, że jezioro jest zarządzane przez Polski Związek Wędkarski Zarząd Główny, wędkarze mogą liczyć na bogate połowy. Aktualne informacje dotyczące wędkarstwa oraz zezwoleń można znaleźć na stronie PZW.

Atrakcje dla turystów

Jezioro Dobskie to nie tylko miejsce dla wędkarzy. Miłośnicy żeglarstwa również znajdą tu coś dla siebie, bowiem żeglarstwo to jedno z popularnych hobby uprawianych na tych wodach.

Przy wschodnim brzegu jeziora, w malowniczej miejscowości Fuleda, turyści mogą korzystać z pięknej plaży oraz wynajmować miejsca wypoczynkowe. Południowa strona jeziora skrywa natomiast Przystań Rajcocha, gdzie można zawinąć ze swoją łodzią lub jachtem.

Miłośnicy historii z pewnością będą zainteresowani ruinami kaplicy Rodu Schenk zu Tautenberg, które można znaleźć w okolicach południowo-zachodniego brzegu jeziora. To tajemnicze miejsce pełne jest echa dawnych dziejów.

Dla fanów aktywnego wypoczynku dostępna jest trasa rowerowa, która prowadzi przez urokliwe miejscowości takie jak Kamionki, Dziwiszewo, Doba, Skrzywy oraz Pilwa. To idealny sposób, aby połączyć aktywność fizyczną z podziwianiem mazurskich krajobrazów.