Jezioro Babienieckie, znane również pod nazwą Babieniec, jest pięknym przykładem mazurskiej przyrody, położone w gminie Korsze. To urokliwe jezioro o powierzchni 20,60 ha jest popularnym miejscem wśród miłośników spokoju i piękna natury.

Geografia i hydrologia

Jezioro leży na wysokości 123 m n.p.m. i charakteryzuje się maksymalną głębokością 2,8 metra oraz średnią głębokością 1,4 metra. Takie parametry wskazują na stosunkowo płytki zbiornik, co ma istotny wpływ na warunki biologiczne i termiczne wody. Jezioro rozciąga się na długość 830 metrów i szerokość 370 metrów, a jego linia brzegowa ma długość 2120 metrów z wskaźnikiem rozwoju wynoszącym 1,32, co świadczy o umiarkowanie rozwiniętym brzegu.

Ekologia

Objętość Jeziora Babieniec wynosi 288,4 tys. m³, a wskaźnik odsłonięcia 14,7 wskazuje na umiarkowaną ekspozycję na działanie wiatrów i inne czynniki zewnętrzne. Brak informacji o występujących gatunkach ryb może sugerować potrzebę przeprowadzenia dodatkowych badań w celu oceny stanu ich populacji oraz ogólnej biodiversyfikacji jeziora.