Home 25

Mazury

Województwo warmińsko-mazurskie zajmuje północno-wschodnią część Polski. Granice tego regionu obejmują historyczne Warmię oraz Mazury oraz Powiśle. W obrębie województwa znajduje się Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, Pojezierze Mrągowskie, Pojezierze Ełckie, część Pojezierza Iławskiego, Kraina Węgorapy, Wzgórza Szeskie, Równina Mazurska i Warmia, która obejmuje dorzecze Łyny i Pasłęki. Stolicą województwa jest Olsztyn, położony w Pojezierzu Olsztyńskim. Powiśle z kolei to malownicze ziemie, ciągnące się na północny zachód od Warmii, w których znajduje się dolina Wisły z Elblągiem.

Warmia i Mazury to region, który doskonale wpisuje się w ideę miast dobrego życia, zwanych Cittaslow. Jest to sieć skupiająca miejscowości wolne od zgiełku typowych aglomeracji, w których ludzie cenią sobie życie bez pośpiechu. Do stowarzyszenia należy prawie 150 miast z 20 krajów. Przykładami takich miast w Polsce są Reszel, Lidzbark Warmiński, Biskupiec, Bisztynek oraz Nowe Miasto Lubawskie. Każde z nich szczyci się piękną starówką, zabytkami oraz malowniczymi uliczkami. Dzięki temu Warmia i Mazury stanowią idealne miejsce do wypoczynku i relaksu.
 
Święta Lipka to niewielkie miasto, oddalone od Reszla o zaledwie 5 km. Jego największą atrakcją jest barokowy zabytek światowej klasy, czyli sanktuarium maryjne. Ten wyjątkowy obiekt szczególnie wyróżnia się na tle okolicy dzięki dwóm wysokim strzelistym wieżom, które z daleka przyciągają wzrok osób zwiedzających. Od wielu lat sanktuarium maryjne w Świętej Lipce jest miejscem, do którego zmierzają rzesze wiernych.
Olsztyn i Elbląg to piękne miasta regionu, które nie są typowymi betonowymi pustyniami. Olsztyn jest stolicą województwa i kulturalnym centrum regionu. W mieście znajduje się aż 11 jezior, zabytkowy zamek i wspaniała katedra. Można tu znaleźć wiele ciekawych knajpek, muzycznych klubów i restauracji. Latem uliczki miasta stają się sceną dla jednego z najdłuższych festiwali w Polsce – Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Coraz więcej osób docenia inne tempo życia, jakie oferują te miasta.
Elbląg to wyjątkowe miasto, położone w województwie warmińsko-mazurskim. Charakteryzuje się piękną starówką, która zachwyca swoim urokiem. Znajduje się tu rzeka Elbląg, która połączona jest z Zalewem Wiślanym oraz jeziorem Druzno. Od tego ostatniego wytyczony został Kanał Elbląski, który łączy jezioro z Pojezierzem Iławskim.
Warto odwiedzić małe miasta Warmii, takie jak Frombork, Nidzica, Kętrzyn i Dobre Miasto. Frombork słynie z przepięknego Wzgórza Katedralnego oraz Archikatedry, która jest wspaniałym świadectwem historii regionu. Nidzica zachwyca zamkiem krzyżackim otoczonym zielenią, Kętrzyn natomiast prezentuje unikalny kościół obronny oraz piękny zamek krzyżacki. Dobre Miasto pochwalić się może jednym z najpiękniejszych gotyckich kościołów w całej Warmii.
Mazury to idealne miejsce dla miłośników żeglowania i aktywności wodnych. Znajdziemy tutaj wiele urokliwych miejscowości, wśród nich Giżycko i Mikołajki, które w sezonie wypełniają się szantami i opowieściami żeglarzy. Inne miejsca, w których można odpocząć i cieszyć się pięknem natury, to Węgorzewo, Ryn, Ruciane-Nida, Pisz, Mrągowo, Ełk, Ostróda, Iława, a nad granicą z obwodem kaliningradzkim znajduje się Gołdap – jedyne uzdrowisko w województwie. Mazury to wspaniałe miejsce na wakacje wśród przyrody i jezior.

Aktualności:

Atrakcje na Mazurach

O Giżycku

Gdzie zjeść na Mazurach?

Noclegi na Mazurach

Porty na Mazurach