Twierdza Boyen, usytuowana na zachód od Giżycka, jest doskonałym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Znajduje się na wąskim przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno. Wyjątkowa budowla w kształcie sześcioramiennej gwiazdy z frontami obronnymi, składa się z wysokiego wału ziemnego, kamienno-ceglanego muru oraz przedwału z kratą forteczną. Król Fryderyk Wilhelm IV nadał jej nazwę Feste Boyen w 1846 roku.
Twierdza posiada dwie główne bramy wjazdowe: Giżycką i Kętrzyńską, oraz dwie bramy pomocnicze: Wodną i Prochową. Wewnątrz znajdują się sześć bastionów o nazwach: Leopold, Ludwik, Herman, Recht, Schwert i Licht. Otoczona jest kamienno-ceglanym murem, wałem ziemnym i fosą, co czyni ją jednym z najlepiej zachowanych obiektów obronnych XIX wieku w Polsce.
Twierdza Boyen w Giżycku jest wspaniałym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacji. Została zbudowana w latach 1843-55 na wąskim przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno, na tzw. wyspie giżyckiej, i stanowiła główne ogniwo w łańcuchu fortyfikacji broniących państwa pruskiego od wschodu. Twierdza została dobrze zachowana i jest otwarta dla turystów.
Jest to świetna okazja do poznania historii Imperium Pruskiego i architektury wojskowej XIX wieku. Odwiedzający mogą zwiedzić kompleks twierdzy, w tym bramę główną, koszary, wieże strzelnicze, prochownię i bramę główną.
Fot.: gizycko.pl