Kanał Łuczański (Giżycki) to niezwykłe osiągnięcie inżynierskie, łączące jezioro Niegocin i jezioro Kisajno w Giżycku. Zbudowany w latach 1765-1772 kanał ma długość 2130 metrów, średnią głębokość 1,9 metra i szerokość 12-15 metrów. Korzysta z niego głównie Żegluga Mazurska oraz żeglarze pływający z południa i północy Mazur.

Kiedy staje się coraz cieplej, mieszkańców Giżycka oraz przyjezdnych turystów przyciągają jeziora Kisajno i Niegocin. Pojawia się wtedy wiele jednostek pływających, które pokonują trasę Kanałem Łuczańskim, który łączy te dwa jeziora.

Na kanale znajdują się cztery mosty: kolejowy, dwa samochodowe i kładka dla pieszych. Jednym z nich jest most obrotowy, zbudowany w 1898 roku, by połączyć miasto z Twierdzą Boyen. Most ten jest popularną atrakcją turystyczną i pomnikiem inżynierii wodnej.Kanał Łuczański to także ulubione miejsce wędkarzy, którzy mogą tu złowić takie ryby jak płoć, ukleja, leszcz, okoń, a rzadziej szczupak i węgorz. To świetny cel podróży dla tych, którzy chcą cieszyć się pięknem mazurskiego krajobrazu i emocjami związanymi z połowem