Czarny Hochwald był miejscem o wielkim znaczeniu dla reżimu nazistowskiego podczas II wojny światowej. Był siedzibą ministra spraw wewnętrznych Rzeszy, dowódcy SS i policji Heinricha Himmlera. Znajdowała się w gęstym lesie w pobliżu Pozezdrza i otrzymała kryptonim operacyjny Wysoki Las.

Jego strategiczne położenie w pobliżu linii kolejowej i drogi łączyło go z polową kwaterą Hitlera w Gierłoży, kwaterą główną Wehrmachtu w Mamerkach i twierdzą Boyen w Giżycku. Miejsce to było wykorzystywane przez Himmlera do planowania i koordynowania działań SS i Gestapo, a także do wykonywania rozkazów Hitlera. Był również wykorzystywany jako obóz karny dla więźniów politycznych oraz miejsce przeprowadzania przerażających eksperymentów medycznych na więźniach.

Miejsce to zostało zniszczone przez aliantów w 1945 roku i obecnie jest pomnikiem upamiętniającym tych, którzy tam cierpieli i zginęli.

Czarny Szaniec (niem. Hochwald) to wzgórze o wysokości 147 m n.p.m., położone w pobliżu miejscowości Węgorzewo, na Mazurach. Wzgórze to jest częścią pasma morenowego, które rozciąga się na tym obszarze. Czarny Szaniec odznacza się swoją bujną roślinnością oraz pięknymi widokami na okolicę, co przyciąga turystów i miłośników przyrody.

Wartość historyczna tego miejsca jest związana z okresem II wojny światowej, gdyż na terenie wzgórza Niemcy zbudowali bunkry i umocnienia wojskowe. Był to ważny punkt obrony, który miał na celu zabezpieczenie przed atakami wojsk alianckich. Pozostałości tych umocnień można dostrzec podczas spacerów po wzgórzu.

Obecnie Czarny Szaniec jest popularnym miejscem spacerów i wycieczek rowerowych, gdzie można podziwiać piękne krajobrazy oraz poznać historię tego miejsca. Węgorzewo, położone w pobliżu wzgórza, to malownicze miasteczko z bogatą ofertą turystyczną. Warto odwiedzić między innymi zamek krzyżacki oraz port jachtowy.