W przypadkach, gdy szkoda pojazdu nie jest poważna, ubezpieczyciel może zaproponować uproszczoną likwidację szkód. Czym jest uproszczona likwidacja szkód i na czym polega?
Czym jest uproszczona likwidacja szkód?
Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych proponuje uproszczoną likwidację szkód, zamiast tradycyjnej. Proces uproszczonej likwidacji szkód, jak sama nazwa wskazuje, jest dużo prostszy niż standardowy. Główną różnicą jest fakt, że uproszczona likwidacja szkody odbywa się bez rzeczoznawcy, a podstawą do wypłaty odszkodowania jest dokumentacja zdjęciowa uszkodzonego pojazdu oraz dokumenty dotyczące zdarzenia.
Kiedy można skorzystać z uproszczonej likwidacji szkód?
Z uproszczonej likwidacji szkód można skorzystać, gdy uszkodzenia pojazdu nie są zbyt duże i jest możliwość oszacowania ich wartości na podstawie zdjęć oraz dokumentacji dotyczącej zdarzenia. Zazwyczaj w takim przypadku mówi się jedynie o zarysowaniach, otarciach, czy drobnych wgnieceniach, na przykład za sprawą szkody parkingowej. W przypadku poważnych uszkodzeń, na przykład wskutek poważnego wypadku, wówczas udział rzeczoznawcy jest konieczny.
Uproszczona likwidacja szkód – dlaczego warto?
Uproszczona likwidacja szkód jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdyż ogranicza ona zbędne formalności, a zarazem pozwala oszczędzić czas. Dzięki braku konieczności spotkania się z rzeczoznawcą, szybkość likwidacji szkody jest dużo szybsza – procedura zostaje uproszczona, pieniądze z ubezpieczenia szybciej docierają do poszkodowanego, a ten może zająć się naprawą pojazdu. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych uproszczoną szkodę można zgłosić już za pomocą aplikacji w telefonie, dzięki czemu cały proces przebiega naprawdę ekspresowo.
Czy na uproszczonę likwidację szkód trzeba się zgodzić?
Uproszczona likwidacja szkód to bardzo szybki proces, który przy drobnych zdarzeniach potrafi zaoszczędzić wiele czasu i formalności. Jednak poszkodowany nie ma obowiązku się na niego zgadzać. Jeśli poszkodowany nie zgadza się z wyceną towarzystwa ubezpieczeniowego lub po prostu chce przeprowadzić standardową procedurę, ma do tego pełne prawo.
Artykuł sposnorowany