By móc swobodnie i naturalnie posługiwać się językiem angielskim, nie musisz uczyć się rozbudowanego słownictwa czy skomplikowanych konstrukcji gramatycznych. Bardzo często wystarcza opanowanie najważniejszych zwrotów oraz pozbycie się blokady mówienia. Jakie metody nauki mogą okazać się pomocne?
Kreatywne podejście do nauki
im więcej zróżnicowanych bodźców dostarczysz w trakcie nauki, tym większa szansa na lepsze przyswojenie materiału. Dlatego warto łączyć ze sobą różne techniki. Sprawdzą się m.in.:
- kolorowe fiszki – przygotowane własnoręcznie, mogą zawierać zabawne skojarzenia i nawiązania, które pomogą w opanowaniu danego słowa/ zwrotu.
- mapy myśli – pomocne, gdy uczysz się zagadnień dotyczących jednego obszaru np. podróżowania czy pracy. W zeszycie lub na kartce papieru możesz umieścić rysunki, diagramy, krzyżówki, skojarzenia.
- gry planszowe – możesz wykorzystać je podczas spotkań towarzyskich, gry poprzez połączenie zabawy z nauką mogą pomóc w większej swobodzie związanej z mówieniem.
- rozrywka – słuchanie obcojęzycznych podcastów i audiobooków, oglądanie filmów i seriali z napisami, czy prowadzenie pamiętnika po angielsku zapewniają codzienny kontakt z językiem.
Zróżnicowane metody nauki
Posługiwanie się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym to przede wszystkim umiejętność swobodnego wypowiadania się oraz właściwego reagowania na różne sytuacje, np. podczas podróży, w pracy czy zwiedzania. By osiągnąć taki poziom umiejętności, niekoniecznie przyswajanie rozbudowanego słownictwa i skomplikowanych konstrukcji gramatycznych będzie miało największe znaczenie.
Jak opanować angielski w możliwie najkrótszym czasie? W tym celu możemy skorzystać z zajęć w szkole językowej lub uczyć się samodzielnie w domu. Już 15 minut treningu wystarczy, by posługiwać się językiem angielskim w bardziej naturalny i komunikatywny sposób.
Dzięki praktycznemu użyciu języka zdobędziesz wiedzę, którą od razu będziesz mógł wykorzystać. Poprzez samodzielne powtarzanie na głos zwrotów oraz konstruowanie zdań będziesz uczyć się intuicyjnie.
Nauka poprzez symulacje
Warto zastanowić się, który obszar języka przyda się nam najbardziej. Jeśli w krótkiej perspektywie mamy wyjazd na wakacje za granicę czy rozpoczęcie nowej pracy, opanowanie przydatnych zwrotów i przećwiczenie różnych sytuacji językowych może okazać się niezwykle pomocne.
W domowym zaciszu możesz nauczyć się przydatnych zwrotów oraz podstawowego słownictwa np. z zakresu podróżowania, pytania o drogę czy przedstawiania się. Warto powtarzać je na głos, by angażować przy tym również aparat słuchowy oraz samodzielnie (na podstawie opanowanych słów i zwrotów) tworzyć nowe zdania. Symulacja różnych sytuacji pomoże w przełamaniu ewentualnej bariery językowej i budowaniu pewności siebie.
Warto korzystać ze zróżnicowanych metod nauki języka angielskiego, co pomoże w uzyskaniu lepszych rezultatów w nauce. Położenie nacisku na praktyczne wykorzystanie języka pomoże w intuicyjnym przyswajanie zasad gramatyki oraz nowego słownictwa.
Artykuł sposnorowany